کتاب «فواره گنجشک ها» شامل زندگی داستانی امام جعفر صادق(ع) نوشته محمود پوروهاب توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شده است...

محمود پوروهاب از جمله نویسندگانی کودک و نوجوان است که تا به حال زندگی پیشوایان و بزرگان دینی را در قالب داستان برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسانده است.

کتاب «فواره گنجشک ها»، ۳۲ داستان درباره زندگی امام جعفر صادق(ع) را شامل می شود که اسامی آن ها به ترتیب عبارت است از: قرص خورشید، همیشه کسی هست...، بزرگ ترین دانشمند، در کاخ خلیفه، وداع، تیرِ کور، با او درشتی نکن!، فراری، مستجاب نشدن دعا، کاروتلاش، مرا سوار کن!، دانستن و ندانستن، ادب، اشتباه بزرگ، کتاب توحید، وعده های شیرین، انسان برتر، سخن امام، چه لباس زیبایی!، دعا، بخشش پنهانی، مثل بقیه، باران، پیمان با خدا، شگفت انگیز، از جنس دیگر، بهترین دوست، فرماندار، مال حلال، خیارفروش، پیشوا، آن ها را نمی شود کشت.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

«عرقش را پاک کرد. بعد شروع کرد به جست و جو. گشت و گشت. به تک تکِ آدم ها خیره شد. از راهروی دراز مسجد گذشت. پشت درها و ستون ها را خوب نگاه کرد. ناگهان همان شخص را در آخر مسجد، پشت ستونی دید. او نشسته بود و آرام زیر لب ذکر می گفت.

اسماعیل با خودش گفت: «عجب دزد نترسی! پولم را زده و هنوز هم در مسجد است. حتما این پول ها برایش کم است و در فکر نقشه دیگری است تا پول کسی دیگر را هم غارت کند! بهتر است اول بروم با او حرف بزنم و تهدیدش کنم، شاید ترسید و پولم را داد! اگر نداد، فریاد می زنم و شرطه ها را خبر می کنم...»

جلو رفت. مرد هنوز در حال ذکر گفتن بود. دستش را گرفت. مردی که خال سیاه بر صورت داشت، نگاهش کرد. لبخند زد و سرش را به علامت سلام تکان داد. اسماعیل سرش را جلو برد و با خشم گفت: «بهتر است کیسه پولی را که از من دزدیدی، پس بدهی؛ وگرنه فریاد می زنم و شرطه ها را خبر می کنم. آن وقت کارت به قاضی و زندان خواهد کشید.»

مرد با تعجب به اسماعیل خیره شد.

_ این جوری نگاهم نکن و قیافه آدم های مظلوم و بی گناه را به خود نگیر! می دانم که تو کیسه پولم را دزدیدی. اگر همین الان ندهی، فریاد می زنم.

_ پولت چقدر است؟

_ هزار درهم.

مرد از جا بلند شد.

_ با من بیا!»

این کتاب با ۱۳۲ صفحه، شمارگان هزار و ۲۰۰ نسخه و قیمت ۵۳ هزار ریال منتشر شده است.