بررسی کتاب های پرفروش اولین ماه تابستان، در میان ناشران حوزه های مختلف از آثار ادبی تا مدیریت و پزشکی می تواند برآیندی قابل اعتنا از بازار نشر در مقابل ما قرار دهد...

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: بین اهالی کتاب و مراجعان به بازار کتاب معروف است که این بازار، پس از نمایشگاه کتاب تهران دچار رخوت و رکود می شود. فارغ از رکود و کاهش خرید کتاب، قصد داریم در قالب یک گزارش، ذائقه بازار نشر را مورد سنجش قرار دهیم.

برای بررسی ذائقه مخاطبان بازار نشر، به سراغ ۲۰ ناشر رفته و درباره عناوین پرفروش شان در ابتدای تابستان و تیرماه امسال، به پرس و جو پرداختیم. این ناشران از بین ناشران فعال تهران و مشهد انتخاب شدند که بعضی از آن ها صاحب کتابفروشی نیز هستند. نکته دیگری که سعی شد در انتخاب ناشران برای این گزارش مد نظر قرار گیرد، تنوع موضوعی آثار این ناشران بود. به این ترتیب به سراغ ناشران آثار ادبی، هنری، پزشکی، حوزه انقلاب و دفاع مقدس، مدیریت و اقتصاد، علوم انسانی از جمله فلسفه و عرفان و دیگر حوزه های علوم اجتماعی رفته ایم.

نام ناشران در متن و جدول جمع بندی گزارش، به ترتیب حروف الفبا منظم شده و نام هایی که در گزارش مطرح شده اند، خود به بهترین نحو نشان دهنده زاویه نگاه در خرید و انتخاب کتاب توسط مخاطبان بازار نشر در ابتدای تابستان هستند اما به طور اجمالی می توان حضور پررنگ کتاب های داستانی و ادبی را در این میان مشاهده کرد. در ادامه وارد متن گزارش و کتاب های پرفروش ناشران می شویم:

«فلسفه برای نوآموزان» نوشته شارون ام.کای و پل تامسون با ترجمه حوریه هوشیدری فراهانی، رمان «الای افسون شده» نوشته گایل کارسن لیواین با ترجمه محبوبه نجف‌خانی و «سه گانه صعود» کتاب های پرفروش انتشارات آفرینگان در مدت مورد نظر هستند که بیشتر به چاپ ترجمه کتاب های ادبیات کودک و نوجوان شناخته می شود. «فلسفه برای نوآموزان» یک مجموعه دو جلدی است که برای معلمان و مدرسان فلسفه در مدارسی نوشته شده که با دانش آموزان دبیرستانی سر و کار دارند. «الای افسون شده» هم رمانی تخیلی و پریانی است که در سال ۲۰۰۴ فیلمی براساس آن، با بازی آن هاتوی ساخته و پخش شد. نسخه اصلی این کتاب با عنوان «Ella Enchanted»، با ۳۰ فصل و در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسیده است. کتاب در سال ۹۸ دیپلم افتخار نیوبری و چند جایزه دیگر را از آن خود کرد.

یکی از ناشران فعال در شهر مشهد، انتشارات آهنگ قلم است که به چاپ کتاب های تاریخی و داستانی اشتغال دارد. این ناشر، دو کتاب «بازگشت به سیاره ترا» و جلد ششم «تاریخ لشگر خراسان» را به عنوان پرفروش های خود در این مدت معرفی می کند. «بازگشت به سیاره ترا» یک داستان بلند علمی تخیلی نوشته ایرج فاضل بخششی است. جلد ششم تاریخ لشگر خراسان نیز درباره فرماندهان این لشگر است.

نشر افق یکی از ناشران شناخته شده آثار داستانی ادبیات ایران و جهان است که مخاطبان خود را دارد و یک کتابفروشی هم در خیابان انقلاب دارد. گفتگو با مسئولان این انتشارات درباره پرفروش هایش در ماه گذشته به نام دو کتاب ایرانی و یک اثر ترجمه منتهی می شود. رمان های «منِ او» نوشته رضا امیرخانی و «سرزمین نوچ» نوشته کیوان ارزاقی دو کتاب ایرانی و «ماجرای عجیب سگی در شب» نوشته مارک هادون با ترجمه شیلا ساسانی نیا، هم رمان خارجی این فهرست است.

دیگر ناشر مشهدی که کتاب های شعر و داستان چاپ می کند و همچنین به چاپ کتاب های تحلیلی و پژوهشی حوزه نقد و ادبیات می پردازد، انتشارات بوتیمار است. صحبت با مدیر این انتشارات به این نتیجه می شود که از ۳ کتاب اول پرفروش ها، ۲ کتاب مربوط به حوزه نقد و بررسی ادبیات و یک اثر هم در حوزه رمان خارجی است. کتاب «شاعران آزادی» با تالیف و گردآوری محمدعلی سپانلو، شامل زندگی نامه و  مرور شاعران آزادی خواه ایران، یکی از عناوین پرفروش این ناشر است. «جادوی جن کشی» شامل نقد و بررسی آثار هوشنگ گلشیری به قلم قهرمان شیری و ترجمه گلبرگ درویشیان از رمان «پرسش های بی پایان» نوشته پرل اس باک هم دو کتاب دیگر پرفروش بوتیمار در تیرماه هستند.

یکی از ناشران کتاب های فانتزی و معمایی برای نوجوانان، انتشارات پریان است که بیشتر به چاپ ترجمه آثار این حوزه ها اشتغال دارد. مدیر این انتشارات از کتاب «من افسانه ام» به عنوان پرفروش ترین عنوان این ناشر در تیرماه نام می برد. «من افسانه ام» همان طور که طرفداران هنر سینما و ویل اسمیت بازیگر هالیوودی می دانند، به دلیل ساخت اقتباس سینمایی اش، کتابی شناخته شده است. این رمان نوشته ریچارد ماتیسن است و توسط پریسا کاروند ترجمه شده است. «افسانه اسلیپی هالو» نوشته ایروینگ واشینگتن با ترجمه شیوا مقانلو و ترجمه نامار ناصرقصری سه گانه «بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا» اثر مارتین ویدمارک دیگر پرفروش های این ناشر در تیرماه هستند.

انتشارات تیسا از جمله ناشرانی است که به چاپ آثار ترجمه و تالیف در زمینه علوم انسانی، مدیریت و مسائل شهری می پردازد. یکی از کتاب های مشهور این ناشر طی چند سال گذشته که چاپ بیستم را هم پشت سر گذاشته، «بیشعوری» نوشته خاویر کرمنت با ترجمه محمود فرجامی است که یک اثر فلسفی است و در بازار نشر کشور، به یک اثر شناخته شده تبدیل شده است. کتاب «ایران و آمریکا» نوشته سید حسین موسویان عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای با عنوان فرعی «گذشته شکست خورده و مسیر آشتی» هم دیگر کتاب پرفروش این ناشر در روزهای تیرماه است. کتاب «تصویر، صدا، سیاست» نوشته عباس سهراب زاده هم با عنوان فرعی (تأملی بر تأثیر رسانه‌های جدید بر فضای سیاسی ایران در دهه هشتاد خورشیدی) دیگر کتابی است که این ناشر در مدت مذکور، در فروشش توفیق داشته است.

نشر ثالث  هم یکی از ناشران شناخته شده تهرانی است که مرکزیت آن در خیابان کریم خان زند قرار دارد و عابران و مخاطبان کتاب که مشغول قدم زدن و عبور از این خیابان باشند، سری به فروشگاه این ناشر خواهند زد. یک کتاب داستانی و دو اثر مستندنگاری، کتاب های پرفروش این ناشر در تیرماه هستند. «تیغ و تارو پود» شامل گفتگوی لیلی گلستان و ندا رضوی پور، «بر تارک طوفان» (ملا مصطفی بارزانی به روایت مطبوعات ایران) اثر بهرام ولدبیگی و ترجمه مهدی غبرایی از رمان «لعنت به داستایوسکی» ۳ عنوانی هستند که مسئولان ثالث به عنوان پرفروش هایشان معرفی می کنند.

یکی از ناشران و کتابفروشان شناخته شده تهرانی که در حال حاضر چند کتابفروشی دارد، نشر چشمه است که در حوزه های مختلف از جمله ادبیات، هنر، سینما و ... فعالیت دارد. ۳ کتاب پرفروش این ناشر در تیرماه امسال عبارت اند از: «هنر شفاف اندیشیدن» که ترجمه اش توسط عادل فردوسی پور انجام شده است، رمان «پاییز فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی و کتاب «زنان، دشتان و جنون ماهانه» نوشته شهلا زرلکی.

یکی از ناشرانی که به چاپ کتاب های گفتمان انقلاب و دفاع مقدس اشتغال دارد، انتشارات خاکریز است. بین کتاب های پرفروش این ناشر هم می توان نام کتاب های «اقتصاد مقاومتی، سکوی پیشرفت و عدالت»، «تاریخ مستطاب آمریکا» و مجموعه داستان «آینه» را به عنوان پرفروش ترین های تیرماه مشاهده کرد. «اقتصاد مقاومتی، سکوی پیشرفت و عدالت»، بیانات مقام معظم رهبری را در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲ در بر می گیرد. «تاریخ مستطاب آمریکا» نیز اثری مشترک به قلم محمدصادق کوشکی و مازیار میری کاریکاتوریست است. مجموعه داستان «آینه» نیز ۸ داستان از ابراهیم حسن بیگی، اکبر صحرایی، منیژه آرمین، علی‌اکبر والایی، شیرین اسحاقی، سهیلا عبدالحسینی و بیژن کیا را شامل می شود. این داستان ها، درباره برهه­‌هایی از زندگی برخی افراد حاضر در حادثه عاشورا هستند.