کتاب «تفحص» به قلم حمید داودآبادی که حاصل سفرهای وی به فکه و تنها کتابی که به سوالات و ابهامات پیرامون باقی ماندن، کشف و ... پیکر شهدا است که برای دومین بار به همت موسسه شهید کاظمی تجدید چاپ شده است.

کتاب «تفحص» به قلم حمید داودآبادی تجدید چاپ شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این کتاب در 444 صفحه و در قطع رقعی با جلد شومیز و در 1500 نسخه با قیمت 12000 تومان وارد بازار نشر شده است.

این کتاب حاصل سفرهای حمید داودآبادی به فکه و گزارش‌های وی از عملیات تفحص، کشف و تشییع شهدا ار فکه تا تهران است.

در مقدمه کتاب بعد از اینکه نویسنده توضیح می‌دهد چگونه شهدا پیدا می‌شوند به مراحل شناسایی شهید بعد از یافتن شهدا اشاره می‌کند. سپس خاطراتی از عملیات تفحص با عنوان هایی چون «آن پیرمرد سالخورده»، «کنار جنازه عراقی»، «وقتی مین والمری گل کرد» و ... بیان شده است. در پایان این کتاب تصاویری دیدنی و منتشر نشده از عملیات تفحص و فعالیت‌های مربوط به این فعالیت با ارزش و مقدس ارائه شده است. چگونه و چرا پیکر شهدا در مناطق جنگی باقی می‌ماندند؟، چگونه و به چه وسیله پیکر شهدا پس از سال‌ها، پیدا می‌شوند؟، چگونه استخوان‌های شهدای ایرانی و اجساد عراقی تفکیک می‌شوند؟، چگونه پس از سال‌ها، مکان دفن شهدا در مناطق عملیاتی شناسایی می‌شود؟، چگونه و چرا نیروهای تفحص در عملیات کشف شهدا، خود به شهادت می‌رسیدند؟، و ده‌ها و بلکه صدها «چگونه» دیگر، که طی تحقیق میدانی در مناطق عملیاتی تفحص و گفت‌وگو با پیشکسوتان تفحص و جستجوی پیکر مطهر شهدا، در کتاب تفحص به آنها پاسخ داده شده است. تفحص اولین و تنها کتابی که به سوالات و ابهامات پیرامون باقی ماندن، کشف، تبادل و تشییع پیکر مطهر شهدای دفاع مقدس، مستند و معتبر پاسخ می‌دهد. در بخشی از این کتاب خاطره‌ای با عنوان «شهید خفته در برانکارد» آمده است: «یکی از مواردی که خیلی انسان را تحت تأثیر قرار می‌داد و بغض گلوی آدم را می‌گرفت، شهدایی بودند که با برانکارد دفن شده بودند و این نشان دهنده این بود که آنها به حال مجروحیت دفن شده‌اند. در منطقه والفجر یک در فکه، زیر ارتفاع 112، به پیکر شهیدی برخوردیم که روی برانکارد، آرام و زیبا داراز کشیده بود. سه تا قمقمه آب کنارش قرار داشت. هر سه تا قمقمه پر بودند از آب. احساس خودم این بود که نیروها هنگام عقب نشینی نتوانسته‌اند او را با خودشان ببرند، برای همین، هرکسی که از راه رسیده، قمقمه‌اش را به او داده تا حداقل از تشنگی تلف نشود. او آرام بر روی برانکارد خفته و به شهادت رسیده بود. رویش را انبوهی از خاک پوشانده بود و گیاهان خودروی منطقه بر محل دفن او سبز شده بودند چند شقایق سرخ هم آنجا به چشم می خورد.» حمید داوود آبادی متولد 1344 در تهران، از سال 60 مدت‌ها در جبهه بود. پس از پایان جنگ به نوشتن خاطرات خودش روی آورد که حاصل آن «یادیاران» و «یاد ایام» است. بعدها کتاب‌های «پرواز پروانه‌ها»، «دجله در انتظار عباس»، «حماسه ذوالفقار»، «پاره‌های پولاد»، «کمین جولای 82»، «دفاع مقدس در اینترنت»، «ستارگان درخشان تاریخ» و ... را با محتوای زندگی‌نامه سرداران دفاع مقدس منتشر کرده است. از همین نویسنده از سوی انتشارات موسسه شهید کاظمی کتاب «دیدم که جانم می‌رود» و «تبسم‌های جبهه» پیش از این منتشر شده است.