رونمایی از کتاب «هدیهای با تو» با تقریظ مقام معظم رهبری

.

مراسم رونمایی از کتاب «هدیه‌ای برای تو» از مجموعه کتاب‌های آموزگاران مدرسه عشق، ۱۳ تیرماه با حضور محمدحسین صفّار هرندی وزیر اسبق ارشاد، آیت‌اللهی مدیر مؤسسه فرهنگی‌ـآموزشی هدایت میزان و از شاگردان مرحوم سیدهادی محدّث، فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش، محمدعلی خواجه پیری استاد پیشکسوت قرآن و از شاگردان سیدهادی محدث و جمعی از فعالان عرصه‌های فرهنگی در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.
در ابتدای این مراسم آیت‌اللهی مدیر مؤسسه فرهنگی‌ـآموزشی هدایت میزان با بیان اینکه در بنیادهای خصوصی شاید هیچ‌کس به اندازه معلمان در تحول‌آفرینی و شکل‌گیری شخصیت معنوی افراد نقش نداشته باشد، اظهار داشت: معلمان نقشی پنهان و غیرمعمول را در کلاس ایفا می‌کنند و ذره ذره جان خود را برای شکل‌گیری معنویت،‌ ارتقاء علم و دانش و همچنین توجه به تقوای الهی در دل دانش‌آموزان فدا می‌کنند.

آشنایی با ابعاد شخصیت‌های معنوی در «آموزگاران مدرسه عشق»
وی با بیان اینکه استفاده از معنویات در فرهنگ جوامع موجب توسعه فرهنگ دینی و داشتن جامعه‌ای پرشکوه از معنویات می‌شود، افزود: معلمان برای اینکه جلوه‌های زیبایی را نشان دهند دوران پر ملامتی را سپری می‌کنند. بر همین اساس مؤسسه آموزشی ـ فرهنگی هدایت میزان وظیفه خود می‌داند که این ذخیره‌های بزرگ فکری و معنوی را برای جامعه جلوه‌گر کند.
آیت‌اللهی با اشاره به لزوم معرفی اساتید و معلمان معنوی خاطرنشان کرد: ما برای مشخص کردن مسیر معلمان کوشا و معنوی کشورمان مجموعه‌ای به نام آموزگاران مدرسه عشق تهیه کرده‌ایم که این مجموعه ما را با تاریخ پر افتخار آموزش و پرورش و همچنین ابعاد وجود شخصیت‌هایی که در تاریخ معنوی کشورمان نقش داشتند آشنا می‌کند.
مدیر مؤسسه آموزشی ـ فرهنگی هدایت میزان با بیان اینکه تاکنون ۵ مجّلد از مجموعه آموزگاران مدرسه عشق وارد بازار شده است، گفت: آخرین جلد از این مجموعه درخصوص استاد بزرگوار مرحوم سیدهادی محدث است که حق بزرگی بر گردن ما و جامعه فرهنگی کشور دارد که امیدواریم این مجموعه بتواند در معرفی معلمان اخلاق و قرآن موفق عمل کند.
وی با اشاره به خاطرات خود از استاد مرحوم سیدهادی محدث افزود: در دوران تحصیل از اساتید بسیاری استفاده کردم، اما هیچ‌کدام مثل مرحوم محدث در قرآنی کردن زندگی من تأثیرگذار نبود. من در کلاس هشتم همراه با ایشان تمام سوره مبارکه آل عمران را آموختم و همان موجب شد دریچه‌ای به سوی معرفت به قرآن کریم بر رویم گشوده شود.
آیت‌اللهی با بیان اینکه مرحوم محدث با تمام وجود برای قرآنی کردن دانش‌آموزان تلاش می‌کرد، گفت: امیدوارم این مجموعه بتواند در معرفی اساتید به ظاهر گمنامی که کارهای بزرگی برای فرهنگ این مرز و بوم داشته‌اند نقش مؤثر ایفا کند.
مرحوم محدث به فهم دروس تأکید داشت
در ادامه خواجه پیری استاد پیشکسوت قرآن و یکی از شاگردان مرحوم محدث با بیان خاطراتی از این معلم اخلاق اظهار داشت: ۵۰ سال قبل من در کلاس اول با مرحوم محدث آشنا شدم. ایشان ناظم ما بود که سال سوم دبیرستان نیز علاوه بر ناظم دبیر شیمی هم شدند. ما از این استاد اخلاق خاطرات بسیاری داریم که هر کدام از آنها ابعادی از شخصیت وی را برای ما نمایان کرد.
وی با بیان اینکه سال سوم دبیرستان بُعد دیگری از شخصیت مرحوم محدث را شناختم، گفت: ایشان مسئول جلسه صحیفه سجادیه ما خارج از مدرسه بود. در کلاس‌ها همواره تلاش می‌کرد آنچه را که می‌آموزم به خوبی درک کرده باشیم تا بتوانیم از آن در زندگی خود بهره بگیریم. این از بزرگ‌ترین درس‌های ایشان به من بود.
خواجه پیری با اشاره به اینکه تنوع رفتار و برخوردهای مرحوم محدث نمونه بارزی از فرهنگ قرآنی را به ما می‌آموخت، افزود: در دوران کودکی با همه شیطنت‌های ما کنار می‌آمد و سعی می‌کرد ما لحظات خوشی را در کنار ایشان سپری کنیم. با وجود همه اذیت‌هایی که ما در کلاس می‌کردیم هیچ‌گاه از ایشان یک مورد منفی یا بداخلاقی ندیدیم.
سپس صفار هرندی وزیر اسبق ارشاد و یکی از شاگردان مرحوم محدث ضمن تقدیر از بانیان این مراسم، گفت: از همه افرادی که برای برگزاری این مراسم باشکوه تلاش کردند از جمله مؤسسه هدایت میزان، بنیاد خاتم اوصیا، مصلای تهران، شاگردان و خانواده استاد محدث و به‌ویژه مقام معظم رهبری که با متن زیبایی که در حاشیه کتاب هدیه‌ای برای تو نوشته‌اند اسباب برپایی این نشست صمیمانه را فراهم کردند، سپاسگزاریم.

مرحوم محدث با عمل صالح، ایمان خود را تحکیم کردند وی با بیان اینکه سابقه آشنایی من با مرحوم محدث به دوران مدرسه بازمی‌گردد، اظهار داشت: در سال‌های نخست آشنایی من با ایشان مرحوم محدث، معلم شیمی و پس از آن معلم قرآن ما بودند. پس از آن نیز ما در جلسات صحیفه سجادیه و جامعه کبیره شاگردی این استاد اخلاق را می‌کردیم. در این دوران ما درکنار آموزش‌های مختلف درس ولایت‌مداری، محبت به قرآن و اهل بیت را نیز آموختیم.
صفار هرندی با اشاره به اینکه آنچه محبت مرحوم محدث را در جان‌مان نهادینه و ماندگار کرد، ایمان واقعی ایشان بود، گفت: مرحوم محدث با عمل صالح و تقوای الهی ایمان خود را تحکیم کرده بودند. ایشان حضوری مؤثر و سنجیده در حکمیّت قرآن داشتند و کاری را بنا نهادند که موجب تحکیم خانواده اسلامی شد.

وی با بیان اینکه استاد محدث مؤسس و بنیان‌گذار تدریس درک مفاهیم قرآن به سبکی آسان و امروزی بود، گفت: ایشان اصلی‌ترین بانی تشکیلاتی به نام انجمن اسلامی معلمان بود. در آن زمان برای آنچه خدا در نظر و به آن تأکید داشت تلاش می‌کرد و اجازه نمی‌داد افرادی برای منحرف کردن اسلام فعالیت‌های انقلابی را به نفع جریانی خاص پیش ببرند.

فار هرندی با اشاره به اینکه مرحوم محدث اصرار داشت بگوید مسیر گشوده شده‌ای به نام ولایت با پایان ظاهری امام تمام نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تعابیر مقام معظم رهبری درباره ایشان به حق شایسته بود. رهبر معظم انقلاب ایشان را فردی متعهد، ‌پرکار، بی‌تظاهر، بی‌هیاهو عنوان کردند که تمامی اینها از ویژگی‌های استاد محدث بود.
وی در پایان گفت: امیدواریم خداوند همواره ما را در راه حق هدایت کرده و از تمسک به قرآن و اهل‌بیت(ع) محروم نکند.

در پایان این مراسم با حضور مسئولان از کتاب هدیه‌ای برای تو نوشته شریف رضویان رونمایی شد.
کتاب «هدیه‌ای برای تو» با موضوع معرفی استاد فقید، سید هادی محدث که مزین به تقریظ مقام معظم رهبری است.

مرحوم سید هادی محدث معلمی شریف بود که عمر با برکت خود را در راه آموزش و ترویج مفاهیم قرآن صرف کرد و در این راه کتاب‌هایی ارزشمند تألیف و شاگردان گرانقدر بسیاری تربیت کرد. مقام معظم رهبری در بخشی از تقریظ زیبا و محبت آمیز خویش بر این کتاب، مرحوم محدث را «چهره‌ای نورانی اما بی‌هیاهو و بی‌تظاهر» توصیف کردند.