رئیس شورای نظارت و ارزیابی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران از نظارت سه‌مرحله‌ای کتاب‌های عرضه شده در بخش بین‌الملل و ایجاد بانک اطلاعات کتاب‌ها در این دوره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایون امیرزاده رئیس شورای نظارت و ارزیابی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به نظارت و ارزیابی آثار بخش بین‌الملل در سه مرحله، گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که کمیته بین‌الملل در نمایشگاه بیست و نهم در دستور کار خود قرار داد، ساماندهی جدی شیوه جمع‌آوری اطلاعات کتاب‌ها و ساخت یک بانک اطلاعاتی استاندارد از کتاب‌های متقاضیان شرکت در بخش بین‌الملل بود. از این رو سه مرحله جهت نظارت و بازبینی کتاب‌ها طراحی و اجرا شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی نرم افزار آنلاین به منظور دریافت اطلاعات کتاب‌ها جهت حضور در نمایشگاه عنوان کرد: در نخستین مرحله نرم‌افزاری آنلاین به منظور دریافت اطلاعات کتاب‌ها طراحی شد تا هم‌زمان با دریافت لیست کتاب متقاضیان، ساختار بانک ارسالی را تحلیل کند و با شناسایی خطاهای آن مانع از ارسال لیست‌های مشکل‌دار شود.

امیرزاده افزود: در این نرم افزار مواردی همچون اعتبار شابک (مختص کتاب‌های لاتین)، عدم ارائه کتاب‌های تکراری، مشخصات کتاب، مشخصات نویسنده، سال چاپ کتاب، قیمت کتاب، میزان تخفیف کتاب، موضوع کتاب، تعداد ناشرانی که قصد عرضه کتاب را دارند و... مورد بررسی قرار گرفت. چنانچه هر یک از این موارد با مشکلی مواجه بود، خطای مربوطه به اضافه لیست اکسل خطاها در اختیار موزعان و ناشران قرار داده می‌شد تا پس از اصلاح آن نسبت به بارگذاری مجدد اقدام کند.

رئیس شورای نظارت و ارزیابی درباره مرحله دوم ارزیابی و نظارت کتاب‌ها در بخش بین الملل گفت: پس از ثبت اطلاعات کتاب‌ها و ایجاد بانک اطلاعات مربوط به کتاب‌های بخش بین‌الملل، در مرحله دوم ارزیابی مقایسه‌ای با بانک اطلاعاتی مرجع نیلسن در دستور کار قرار گرفت. در این مرحله از طریق خدمات وب‌سرویس کلیه اطلاعات کتاب‌ها در بخش بین الملل با بانک اطلاعاتی نیلسن مورد بررسی قرار گرفت و گزارش تفصیلی آن جهت بررسی مغایرت‌های احتمالی در اختیار دستگاه نظارتی نمایشگاه قرار داده شد.

امیرزاده درباره مرحله سوم ارزیابی کتاب‌ها گفت: مرحله سوم ارزیابی از طریق بررسی کتاب‌ها صورت می‌گیرد که شامل سه بخش می‌شود. بخش اول از طریق چکیده اطلاعات کتاب‌ها که از پایگاه نیلسن دریافت شده است و در این مرحله کتاب‌های دارای محتوای نامطلوب تشخیص داده می‌شوند.

وی افزود: در بخش دوم نظارت محتوایی، کتاب‌های مشخص شده مورد بازبینی فیزیکی قرار می‌گیرند. بخشی از این بازبینی پس از اعلام وصول کتاب‌ها در سالن گمرک انجام می‌شود. در بخش سوم نظارت نیز بازبینی این کتاب‌ها در داخل سالن‌های نمایش انجام خواهد شد.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای خواندن دیر است...» از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.