وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد که شمارگان کتاب در دو سال گذشته افت محسوسی داشته است.علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه بیست ونهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که  عصر امروز با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن تشریفات شهر آفتاب برگزار شد، در سخنانی گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بزرگترین رویداد فرهنگی در زمینه عرضه کتاب در کشور است و خوشحالم که با استقبال اقشار مختلف مردم روبه رو شده است. خوشبختانه امسال محل جدید با فضای مفرحی برای نمایشگاه کتاب فراهم شد که رضایت اکثر مردم را به دنبال داشت.

به گفته جنتی، در سال ۹۲، ۶۴ هزار عنوان، در سال ۹۳، ۷۲ هزار عنوان و در سال ۹۴، ۸۰ هزار عنوان کتاب منتشر شده است که ۵۰ درصد از آنها، آثار چاپ اول بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این وزارتخانه فضای مناسبی را برای فعالیت اهل قلم و تالیف کتاب در کشور فراهم کرده است تا در چارچوب قانون بنویسند و کتاب هایشان را منتشر کنند و جلوی برخی از اعمال سلیقه ها و سخت گیری ها را گرفته است.

وی اضافه کرد: البته باید اعتراف کنم که در طول یکی دو سال اخیر شاهد پایین آمدن تیراژ کتاب ها بوده ایم، به طوری که میانگین تیراژ کتاب در سال ۹۳ که کمی بیشتر از ۲ هزار نسخه بود، در سال ۹۴ از ۲ هزار نسخه هم پایین تر آمده است البته این مسئله به عوامل مختلفی ارتباط پیدا می کند.

جنتی تصریح کرد: در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران اقدامات اصلاحی خوبی صورت گرفت و جلوی سوءاستفاد ه های زیادی که گاه در این نمایشگاه انجام می شد، گرفته شده است. پیش از این، بن هایی که برای خرید کتاب صادر می شد، عموما تبدیل به کتاب نمی شدند و در بازار سیاه به وجه نقد تبدیل می شدند. ما از سال گذشته همه این بن های رایگان را حذف کردیم و از امسال هم بن کارت ها به اسم افراد صادر می شود و بخشی از دانشجویان و دانش آموزان که ثبت نام کرده بودند، از این حمایت برخوردار شدند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعتبار بن کارت های صادرشده تا پایان امروز ۲۵ اردیبهشت است، اما این احتمال وجود دارد که تا پایان اردیبهشت اعتبار آنها تمدید شود.

وی ادامه داد: حمایت های یارانه ای برای خرید کتاب نسبت به سال قبل، ۵۰ درصد افزایش یافته است.

جنتی در عین حال از رصد برخی تخلفات در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: این نظارت ها به خصوص در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران صورت گرفت و کتاب ها از همان مبدأ ورود به کشور در گمرک، توسط هیاتی از جهات مختلف بررسی و ارزیابی شده اند. با کتاب هایی هم که به دلیل پاره ای موارد، عرضه آنها ممنوع بوده است، برخورد صورت گرفته و برخی غرفه های ناشران هم به خاطر پاره ای تخلفات، تعطیل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از نقاط مثبت نمایشگاه امسال را وجود تالارهای گفتگو سراهای اهل قلم در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد و یادآور شد: این فضاها به بالا بردن سطح فکر جامعه بسیار کمک می کند. همچنین امسال هر یک از روزهای فعالیت نمایشگاه به نام یکی از استان ها نام گذاری شد که اتفاق بسیار خوبی بود.