ترجمه کتاب «دیوانه های فوتبال» نوشته دومینیک آتون و دنی دایر درباره خطرناک ترین تشکیلات هواداران فوتبال در جهان توسط نشر چشمه منتشر شد...

کتاب «دیوانه های فوتبال» نوشته  مشترک دومینیک آتون و دنی دایر، به تازگی با ترجمه  وحید نمازی توسط نشر چشمه منتشر شده است.

این کتاب 9 داستان از اتفاقات واقعی و تکان دهنده مربوط به طرفداران سرسخت تیم های فوتبال در جهان را در بر می گیرد.

نویسندگان این کتاب مانند دو خبرنگار به سراغ هواداران سرسخت تیم های فوتبال در کشورهای جهان رفته اند و سعی داشته اند این تصور را که انگلستان محل این گونه سازمان های متعصب فوتبالی است، تغییر بدهند.

دست اندرکاران تولید این کتاب از انواع خطرات جسته اند؛ کتک خوردن یا مورد اصابت گلوله قرار گرفتن و...

دومینیک آتون در مقدمه  این اثر نوشته است:

«آن چه در این کتاب می خوانید، داستان هایی است درباره  بی رحم ترین، وحشتناک ترین و پرشورترین تشکیلات هوادارن فوتبال جهان. فکر می کردید که انگلیس سرسخت ترین و سازمان یافته ترین تشکیلات طرف داران و تماشاگران فوتبال جهان را دارد؟ دوباره فکر کنید! ما در این داستان کاری کرده ایم که دید شما را تغییر می دهد، به دیدار دسته هایی از بچه های شرور رفته ایم، در قلمرو آن ها و تحت شرایط سخت حکم فرمایی شان، با رهبران تشکیلات آن ها دیدار کرده ایم که این دیدارها همیشه هم خوب و به یادماندنی از آب در نیامدند.

ما گروه کوچکی بودیم    متشکل از من، یک مدیر تولید، یک کارگردان و یک محقق که برای به تصویر کشیدن فعالیت این گروه ها و ساخت یک سریال تلویزیونی سفر می کردیم    ولی در واقع به سختی و چهارچشمی هوای یکدیگر را داشتیم. چرا که زمان هایی می رسید که به شدت نیاز به حمایت و مراقبت احساس می شد. اتفاق افتاد که به ما شلیک کردند، ما را با سنگ زدند، تعقیب مان کردند و یا به طرف مان گاز اشک آور شلیک کردند.»

آرتون در بخش دیگری از مقدمه خود درباره سفر به کشورهای مختلف برای تهیه این کتاب، می نویسد: «ما درست یک بازی پیش از آن که هولیگان های آرژانتینی تا پایان فصل از سفر به شهرهای دیگر به همراه تیم های مورد علاقه شان منع شوند آن جا بودیم و روزهایی را در ایتالیا گذراندیم که در همان ایام، کل لیگ به هم ریخت و هولیگان هان چند پلیس را کشتند. در هلند از ترس جان مان فرار را بر قرار ترجیح دادیم و در گالاتاسرای ترکیه از برابر دوربین های پلیس متواری شدیم.

به صربستان رفتیم تا با سران تشکیلاتی از هولیگان ها که متهم به جنایات جنگی شده بودند از نزدیک ملاقات کنیم و زمانی که در برزیل همراه با یکی از تشکیلات هواداری به سفری برای دیدن مسابقه  تیم آن ها می رفتیم، شیشه  اتوبوس مان در اثر تیراندازی هواداران دیوانه  تیم حریف خرد شد. در لهستان هم شورش تمام و کمالی را از نزدیک حس کردیم.»

تولیدکنندگان مطالب این کتاب با اشاره به داشتن دوربین فیلم برداری و معذور بودنشان از تصویربرداری در برخی مواقع و لحظات، می گویند این کتاب، نسخه تدوین نشده ماجراهایی است که دیده اند.