صادق کرمیار

کرمیار در 26 آذر سال 1338 در تهران متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در محله امامزاده حسن و سپه غربی گذرانده و بعد از پیروزی انقلاب در امور تربیتی دو سال فعالیت کرده و سپس به عنوان خبرنگار روزنامه اطلاعات مشغول به کار شد.

همزمان در رشته الهیات دانشگاه آزاد نیز به تحصیل ادامه داد و اولین داستان خود را در سال 1367 در روزنامه اطلاعات به چاپ رساند. در سال 1369 مجموعه داستان ایشان به نام "فریاد در خاکستر" به زیر چاپ رفت و بعد از یک سال مجموعه داستان نوجوانان به نام "انتقام در اردوگاه" منتشر شد. اولین فیلمنامه سینمایی کرمیار که در عرصه جنگ و محاصره آبادان بود در سال 1375 به نام "کوسه ها" ساخته شد. فیلم "سجده بر آب" و "جان سخت" و چند مجموعه تلویزیونی نیز از دیگر آثار او در زمینه فیلمسازی است. از کارهای اخیر او  می توان به رمان "دشت‌های سوزان"، رمان "نامیرا" و رمان "خدا حافظ دوکوهه" اشاره کرد. کرمیار مسئول ویژه نامه اطلاعات جبهه در مناطق جنگی در سال‌های ۶۵ -۶۷ بود و از ۷۲- ۷۵ مسئول صفحه ادبی جوانه‌های اندیشه روزنامه اطلاعات و همچنین معاون سردبیر نشریه سینمایی مردم و سینما وابسته به بنیاد سینمایی فارابی بوده ‌است.

کرمیار لوح تقدیر نخستین جشنواره جایزه هنر و ادبیات دفاع مقدس را از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۶۷دریافت کرد. وی همچنین‌به عنوان‌نویسنده برتر جشنواره بنیاد شهید برای نگارش مجموعه داستان "فریاد در خاکستر" در سال 1370 معرفی شد.در سال 1385 نیز برنده تندیس ویژه و لوح تقدیر برای بهترین فیلم جایزه سال پیامبر اعظم (ص) برای تله‌فیلم  "زیارت" در جشنواره فیلم پلیس شد. همچنین برای فیلم اخیرلوح تقدیر بهترین فیلمنامه نویس را از جشنواره کوثر در سال 1386 دریافت کرد. کرمیار دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه سریال "دریا در غربت" از جشنواره تولیدات صدا و سیما در سال 1386دریافت کرد وشایسته تقدیردر سومین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در سال 1389 برای نگارش رمان "نامیرا"شد. همچنین‌شایسته تقدیر در بیست و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 به خاطر نگارش رمان "نامیرا" و شایسته تقدیر به خاطر نگارش رمان اخیر به عنوان اثر برگزیده چهارمین جشنواره‌ کتاب دین و پژوهش‌های برتر معرفی شد.

کرمیار در رمان"خدا حافظ دوکوهه" سعی دارد به نوعی مدیریت جنگ و نقش فرماندهان در حوادث آن دوران را روایت کند. داستان این رمان از سال 63 آغاز می‌شود و تا پایان جنگ نیز ادامه دارد. نویسنده طی قصه روندی از فعالیت فرماندهان جنگ را روایت می‌کند. وی در "دشت‌های سوزان" نیز این تجربه را داشته است که بدون مدیریت فضای قصه نمی‌توان فهمید که چه اتفاقی در شرف رخ دادن است. کرمیار معتقد است کار اصلی داستان این است که رفتار عوام و خواص را توامان به دید مخاطب خود برساند. چون بدون تحلیل رفتار عوام نمی‌توان به تحلیل رفتار خواص رسید و بدون نگاه به رفتار خواص نیز نمی‌توان به درک صحیح از رفتار عوام دست یافت و رمان رمان "خدا حافظ دوکوهه" نیز در واقع در ادامه روند تالیف رمان "دشت‌های سوزان" و به دنبال ایجاد چنین نگاهی است."دشت‌های سوزان" پیرامون زندگی شیخ خزعل از سران قبایل خوزستان در دوره قاجار است و داستان آن به برهه تاریخی کشف نفت توسط نیروهای انگلیسی در جنوب خوزستان بر می‌گردد.